Egitim

Yeni Bir Dili Hızlıca Öğrenmek için Teknikler

Günümüz yaşam ve çalışma koşullarında sadece ana dilimizi biliyor olmamız ne yazık ki bizlere yetmemektedir. Hatta bazen insanların ana dillerinin yanı sıra iki ya da üç farklı dil öğrenmeye çalıştıklarını görmekteyiz. Globalleşme sürecine girmemiz yani aslında dünyanın tek bir ülke gibiymişçesine gelişmesi bizleri bu duruma mecbur bırakmıştır. Kimimiz için yeni bir dil öğrenmek büyük bir zevk iken ne yazık ki kimimiz için bir çile halini alabilmektedir. Aslında bu durumun temel sebebi ise yeni bir dilin nasıl öğrenileceğini bilmemekten gelmektedir.

Basit ama etkili olan birkaç yolu keşfettikten sonra yeni bir dil öğrenmenin ve yeni kültürler ile tanışmanın aslında ne kadar eğlenceli olduğunu hepiniz görebilirsiniz. İşte bizler de tam bu noktada sizlere yardımcı olmak için bu yazımızı kaleme almış bulunmaktayız.

Şimdi dilerseniz yeni bir dil öğrenmek için temelde gerekli olan birkaç tekniği beraber inceleyelim.

1)EZBER YAPMAYIN

Ezber yapmak aslında öğrenmede geçici bir çözümdür. Bu yol daha çok kısa süreli olarak ihtiyaç duyduğumuz bilgileri zihnimizde barındırmak için başvurduğumuz bir yoldur. Ancak bir dili öğrenmek ve konuşmak tabi ki kısa süreli bir bilgi edinimi değildir. Bunun için bu süreçte ezber yapmak yerine öğrenme yolunu tercih etmelisiniz. Yani karşınıza çıkan bilgileri kısa süreli bellekte barındırıp sonrasında unutmak yerine belirli ve gerekli aktiviteler ile bu bilgileri kalıcı belleğinize taşımanız gerekecektir.

2)SESLİ TEKRAR YAPIN

 Aslında temel olarak 3 farklı öğrenme şekli vardır. Bunlar; görsel, işitsel ve kinestetik öğrenme şekilleridir. Her bireyin bu öğrenme şekillerine olan yatkınlığı birbirinden farklıdır. Ancak yeni bir dil öğrenirken bu dildeki kelimelerin telafuzunun bizler için çok önemli olması sebebiyle farklı öğrenme şekillerine yatkın dahi olsanız sesli tekrarlar yapmanız bu süreçte sizin yararınıza olacaktır. Özellikle Türkçe gibi yazılışı ve okunuşu aynı olan bir dil ana dili olan kişi bu özelliğe sahip olmayan yeni bir dili öğrenmeye karar verdiğinde sesli tekrarlar önem kazanacaktır. Ayrıca öğrenmeye çalıştığınız dilde konuşmaya çalışın.

3)ARKADAŞ EDİNİN

Kurslardan ya da kitaplardan öğreneceğiniz dil daha çok kurallara dayılı olarak sizlere gösterilecektir. Ancak hepimiz günlük konuşma dilinin bu kalıplar sınırında gelişmediğini bilmekteyiz. Bu sebeple insanlarla daha rahat bir iletişim kurabilmek için bu süreçte o dili konuşan insanlarla arkadaşlık etmeniz sizler için çok faydalı olacaktır.

4)DİZİ-FİLM İZLEYİN

Diziler ve filmler günlük konuşma dilinin kullanılmasının yanı sıra bünyesinde o dile ait birçok kalıp, deyim ve atasözü barındırmaktır. Bu tür kalıpları ise en kalıcı ve en eğlenceli şekilde sevdiğiniz bir diziden öğrenebileceğiniz için yabancı dizi ve filmleri mümkün olduğunca alt yazı olmadan izlemeye ve anlamaya çalışın.

5)KİTAP OKUYUN

Okuduğunuz her bir kitapta takip edeceğiniz olay örgüsü sizlere o dile kısım kısım bakmak yerine bir bütün olarak bakma alışkanlığı kazandıracaktır. Ayrıca karşınıza çıkacak olan yen ve bilmediğiniz kelimeleri en doğru anlamda ancak bir cümle içerisinde öğrenebilir ve kavrayabilirsiniz. Bu doğrultuda kitaplar sizlere bilmediğiniz kelimeleri ezberletmek daha iyi öğretecektir ve bu bilgiler sizin için daha kalıcı bir nitelik kazanacaktır.

6)HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN

 Çoğu insan yeni bir işe başlarken yapacağı hatalar sebebiyle korkar ve çekimser yaklaşır. Ancak ne kadar çekimser yaklaşırsanız öğrenme süreciniz o kadar uzayacaktır. Unutmayın ki insan en çok hatalarından ders alır. Bu nedenle aslında hata yapmak öğrenmenin en güzel yoludur.

7)SİTELER ARAŞTIRIN

 Malum artık teknoloji çağında yaşamaya başlamamız ile beraber teknolojik ürünler ve internet tamamıyla hayatımıza dahil oldu. Her işimizi internet üzerinden halleder olduk. Eğlendiğimiz sitelerde vakit geçirdik, gazetelerimizi büfeye gidip almak yerine internetten okur hale geldik. Bu durum kötüymüş gibi görünse de en azından dil öğrenme konusunda bunu lehimize çevirmemiz de mümkün olacaktır. Gün içerisinde sürekli olarak kullandığımız siteleri öğrenmeye çalıştığımız dil ile kullanmaya başlayarak ya da yine bu dillerde yayınlanmış olan gazetelerden okumaya başlarsak bu yeni dili hayatımıza dahil etmiş olacağız. Bu durumda is öğrenme sürecimiz tabi ki hızlanacak.

8)KELİME OYUNLARINDAN FAYDALANIN

Bu şekilde hem öğrenme süreciniz eğlenceli bir hale getirebilir hem de daha kısa sürede birçok kelimeyi kalıcı hafızanıza taşıyabilirsiniz.

9)KARARLI OLUN


Hayatımızın her evresinde almış olduğumuz kararlarda oluğu gibi eni dil öğrenme kararınızda da sonuna kadar kararlı olmanız gerekmektedir. Kimi zaman zorlandığınızda vazgeçmek isteyebilirsiniz. Ancak bu gibi durumlarda sizleri tekrar motive edecek şeyleri önceden belirleyin ve o anlarda aklınıza bunları getirin. Bir başka yol olarak da ödül sistemini kullanabilirsiniz. Hedeflerinizi parçalar halinde belirleyip her hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirmeniz motivasyonunuzu asla yitirmemenizi sağlayacaktır.

10)ÖĞRENDİĞİNİZ DİLDE DÜŞÜNMEYE ÇALIŞIN

Öğrendiğiniz dili hayatınıza tamamen dahil etmeniz durumunda başarınızın ne kadar çok artacağını tahmin edebiliyorsunuzdur. O dili konuşan arkadaş edinmenizin yanı sıra gün içinde öğrendiğiniz dil ile düşünerek hareket etmeniz durumunda bir süre sonra refleksel olarak birden fazla şeyi kavradığınızı göreceksiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı