Egitim

Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler

Üniversite yılları bir insanın yaşam süresi içerisinde belki de en güzel, en eğlenceli yıllarıdır. Üniversite eğitiminin ilk gününden son gününe kadar bu kıymetli günlerin değerini bilmek ve dolu dolu geçirmek gerekir. Birçok genç, üniversite eğitimini yaşadıkları il dışında geçirmek isterler. Bu istek gerçeğe dönüştüğünde ilk zamanlar biraz üzücü olabilir. Aile ve memleket hasreti basabilir. Yalnız bu durum zaman ilerledikçe geçer.  Hatta kep atıldığı gün bu defa da üniversiteden ayrılmak zor gelir.

Üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Üniversite yıllarının geri dönüşü olmayan yıllar olduğu düşünülmeli her yönden değerlendirilmelidir.
  • Hayatın her aşamasının güzellikleri olduğu kadar zorluklarının da olduğu dikkate alınarak yılmadan yeni düzene alışılmaya çalışılmalıdır.
  • Üniversite eğitimi aileden uzak bir yerde olacaksa kalınacak yer, ulaşım, yemek … gibi en önemli ihtiyaçlar aile desteği ile düzene sokulmalıdır.
  • Okul ve ortam tanınmalı ve kişilik yapısına uygun bir arkadaş çevresi oluşturulmalıdır.
  • Üniversite yıllarında sağlam ve doğru arkadaşlıklar çok önemlidir. Çünkü zamanın büyük bölümü bu arkadaşlarla geçer bu anlamda üniversiteye başlayanlara tavsiyeler olarak ilk şunu belirtmek isteriz ki ilk görülen, ilk tanışılan, sınıfta ilk yanınıza oturan kişiyi arkadaş olarak seçmemeli, zaman içerisinde insanlar tanınmalı ve doğru arkadaşlıklar kurulmalıdır. Özellikle aileden uzak bir şehirde ya da ilçede üniversite okuyorsanız arkadaş bazen anne, bazen baba, bazen kardeş olabilir. Yanlış arkadaşlık hiç istenmeyen alışkanlıklara, durumlara yol açar.
  • Üniversite hayatının ilk ve temel amacı eğitimdir. Kazanılacak bölüm isteyerek, bilerek tercih edilmiş olmalıdır. Sadece üniversiteyi kazanmış olmak için tercih yapılmamalıdır. Çünkü üniversite hayatı maddi ve manevi olarak hiç de kolay geçmeyecek bir süreçtir. Bu eğitimden sonra ömrünüzün sonuna kadar her sabah gitmek durumunda olacağınız bir meslek sahibi olabilirsiniz.
  • Üniversiteye başlayanlar okudukları bölümü, derslerini, üniversitede eğitim görmenin sistemini, ders seçme, ders geçme hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Zira üniversite düzeni ilk, orta, lise düzeninden farklıdır.

Üniversite Bursları

Üniversite yılları her ne kadar zevkli ve güzel yıllar olsa da özellikle günümüz şartlarında maddi yeterliliğe de sahip olmayı gerektirir. Özellikle aileden uzak bir şehirde üniversite  okunacaksa ve bu şehir bir de büyük şehir ise üniversite okuyacak gencin belirli bir bütçeye sahip olması gerekir.  Bu anlamda burs veren kurum, kuruluş ve kişiler mevcuttur. Burs olanağı sağlamaktaki amaç maddi olanağı olmayan gençlere maddi olanaklar sunmaktır. Burslar karşılıksızdır. Burs alabilmek için öncelikle başvuru yapmak gerekir. Gerekli değerlendirme yapıldıktan sonra burs verilir. Bu burslar sayesinde birçok öğrenci eğitimleri esnasında daha rahat olabilir hem de ailelerinin yükünü hafifletirler. Bu burslar genellikle 150- 400 lira arasında olabilir. İnternet üzerinden burs veren vakıflar arandığında birçok vakıf listelenebilir. Bu vakıfların burs verme şartları, başvuru tarihleri, ne kadarlık burs verileceği gibi ayrıntılı bilgilere ulaşılabilir.  Burs birden fazla vakıf, kurum veya kişiden alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı