Rehber

Neden Kitap Okumalıyız ?

Öncelikle kitap okumak, kelime dağarcığınızı siz daha fark etmeden geliştirir. Kelime dağarcığına tek kelimeden oluşan gruplar da dahildir, atasözleri ve deyimler de. Ayrıca kelimeleri gruplayarak okuma yöntemi, kitap okuma sayesinde kendiliğinden oturur.

Uzun yazılar içerisinde atasözleri ve deyimler gibi kalıplaşmış sözler var ise kitap okuma sayesinde bu sözcük gruplarını tek tek okumadan ne dediğini anlayabilir, bu sayede hafif atlamalar yaparak okuyabilirsiniz.
Kitap okuma esnasında yapılan yanlışlardan en büyüğü ağızla yapılan okumadır. Şunu asla unutmayın, ağız insanın konuşması için vardır, okuması için değil. Vücutta okuma işlevini üstlenen organ gözleridir. Yani bir kitabı içinizden ya da dışınızdan ağız ile ne kadar hızlı okursanız okuyun gözler kadar hızlı ve anlaşılır olamaz.

Okuduğunuz kitap sayısını arttırarak hem kelime dağarcığını geliştirmeniz hem de gözünüzün uzun paragraflara alışmasını sağlamanız gerekiyor. Okuduğunuz kitap sayısı arttıkça, gözler kendini okumaya alıştıracak ve hızlı okuma dersleri yavaş yavaş etkisini gösterecektir. Ayrıca okuduğunuz yazı ne kadar uzun ve karmaşık olursa olsun okuduğunuz yeri bir daha okuma ihtiyacı duymayacak, bu sayede özellikle üniversite sınavları gibi baskı ve stresin hakim olduğu ortamlarda kendine güveniniz artacaktır.

Kitap okumanın hızlı okumaya sağladığı bir diğer avantaj ise metin içerisindeki bilinmeyen kelimeleri anlamak ve hızlı yorumlamaktır. Örneğin ”mütemadiyen” kelimesi herhangi bir yazı içinde bir anda karşınıza çıktığı zaman gözler ve beyin arasında otomatik bir bağ kurulacak, kelimenin tam anlamını bilmiyor olsanız da cümlenin genel anlamından kelimenin anlamını rahatça çıkarabileceksiniz. Bilmeyenler için belirtelim, mütemadiyen sürekli, ara vermeden gibi anlamlarda kullanılır.

Başlangıç haftasında olduğu gibi bu hafta da her gün belirli saatlerde kitap okumanız gerekiyor. Unutmayın, hızlı okuma bir anda değil süreklilik ile oluşan bir şeydir. Kitap seçiminizi yaparken, kelime dağarcığınızı genişletecek ve uzun paragraflara yer verecek kitaplar seçmeye özen gösterin. Tabi ki elinize bütün hafta tarih kitabı alın demiyoruz ama bir karikatür kitabı ya da çizgi roman da kurslar için pek faydalı olmayacaktır. Kitap okurken, okuduğunuzu anlamak için geri dönmek yerine cümleleri okurken yazının da ne demek istediğini anlamaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı