Egitim

İkinci Öğretim Harçları Nasıl Yatırılabilir ?

Üniversitelerde harç paraları dönemlik ödenir. Okula ilk defa kayıt oluyorsanız kayıt esnasında ödeme yapılır. Daha sonra her dönem kayıt yenilenirken harç parası da ödenir. Her üniversitenin kendi akademik takvimi vardır. Bu takvimde eğitim- öğretim yılını güz ve bahar olmak üzere 2 döneme ayırır. Dönemlik olarak kayıt yeniler ve harç paralarını alır. Bu takvime hangi üniversitede okuyorsanız o üniversitenin resmi sitesinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz Tarihleri kaçırmamak gerekir. Bu tarihleri geçirdiyseniz bir de mazeretliler için gün verilir. Harç ücretleri rahatlıkla anlaşmalı bankalarla yapılabilir.

2. Öğretimden 1. Öğretime Geçiş

2. öğretimden 1. öğretime geçiş için bazı şartlar vardır. 2. öğretim ile 1. öğretim arasında harç ücreti dışında hiçbir fark olmadığı için özellikle daha fazla harç ödememek için 2. öğretim öğrencileri 1. öğretime geçmek isterler. 2. öğretimden 1. öğretime geçmek için sınıf başarı ortalamasının %10’luk dilimine girmek gerekir. %10’luk dilime girildiyse 1. öğretim harcı ödenerek 2. öğretimde derslere devam edilir.% 10’luk dilime girildiği bölümün öğrenci işlerinden belge istendiğinde verilir. Eğer başka bir üniversiteye geçmek isteniyorsa o üniversitede aynı bölümün 2. öğretimi yoksa geçiş yapılacak üniversite kabul ettiği takdirde diğer üniversitedeki aynı bölümün 1. öğretimine devam edilir.
2. öğretimden 1. öğretime geçmek için üniversite 2. Sınıfta tekrar üniversite sınavına girilebilir. 1. Sınıfta üniversite sınavına girilirse puan düşer. 2. Sınıfta üniversite sınavına girerseniz puan düşmez. Bu tekrar girilen sınavda okuduğunuz bölümün 1. öğretimi yazıldığı ve kazanıldığı takdirde 1. öğretimden eğitim- öğretime devam edilir. Ama farklı bir üniversitenin aynı bölümü olsa dahi derslerde farklılık olabilir. Transkripsiyon alınarak ders karşılaştırması yapılabilir Buna göre 3. Sınıftan aynı bölüme tekrar edilebilir.
Üniversite yıllarının hayatın en güzel yıllarından olduğunu düşürsek bir üniversiteden başka bir üniversiteye geçiş yapmak, üniversite yıllarını bölmek demektir ve mecbur olmadıkça bunu tavsiye etmiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı