Rehber

Hızlı Okumada Dikkat Dağınıklığı

Sınavlarda sorulan çoğu soru, sizden paragrafta apaçık olan bilgiyi istemez. Uzun bir paragraf ile ilgili, hangi çıkarım yapılamaz gibi bir soruda sadece ana düşünce odaklı bir okuma ile 5 şık arasından sadece bir ya da iki tanesini eleyebilirsiniz. Doğru cevap için ise paragrafı tekrar okumak gerekir. Bu yüzden cümleleri okurken genel olarak bakmak yerine, birkaç cümle grubunun ne anlatmak istediğini anlamaya çalışın.

Uzun bir paragrafı hızlı okumak isterken çoğu öğrenci birkaç sözcük atlıyor, cümlelerin ya da yazının ne demek istediğini düşünmeden düz bir şekilde okuyup, bittiği zaman ise “Ben şimdi ne okudum?” diyor. Yazıyı her ne kadar kısa sürede okumuş olsanız da okuduğunuzu anlamadan okumak size sadece zaman kaybettirir. Gerçek anlamda okuma hızını arttırmak, hızlı okuduktan sonra geri dönme ihtiyacı duymamaktır.

Uzun metinleri okuma esnasında elinizdeki kalemi birkaç tur çevirmek tam anlamı ile canınızın sıkıldığının göstergesidir. Arada bir duraklayarak etrafa bakmak, kalem ve silgi ile oynamak yerine okuduğunuz yazıya odaklanmak her zaman size mükemmel sonuç verecektir.

Yukarıda anlatılan alışkanlıklardan herhangi birisi sizde varsa, bütün hafta boyunca günde birkaç saat kitap okuyun.

Kitap okumak gözün odaklanma sorununa ilaç gibi gelecektir. Periyodik olarak kitap okuma sayesinde bir süre sonra gözünüz kendiliğinden kelimeleri gruplara ayıracak ve anlama kapasitesini arttırarak geri dönme ve tekrar okuma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

Kitap okuma esnasında yapılan yanlışlardan en büyüğü ağızla yapılan okumadır. Şunu asla unutmayın, ağız insanın konuşması için vardır, okuması için değil. Vücutta okuma işlevini üstlenen organ gözleridir. Yani bir kitabı içinizden ya da dışınızdan ağız ile ne kadar hızlı okursanız okuyun gözler kadar hızlı ve anlaşılır olamaz.

Bir hafta boyunca, eski alışkanlıkları geride bırakmak için günde en az birkaç saat kitap okuduk. Fakat bir hafta bütün eski alışkanlıkları geride bırakmak için yeterli bir süre değil.

Bu hafta, kitap okumanın faydalarını öğrenecek ve okumaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı