Egitim

Hızlı Okuma Nedir ?

Herhangi bir Avrupa ülkesinde ortalama olarak dakikada okunan kelime sayısı 220 ile 320 arasında iken, ülkemizdeki eğitim yetersizliği nedeniyle Türkiye okuma hızı ortalaması dakikada 160 ile 220 kelime arasında!

  • Muhasebe ve katiplik gibi mesleklerde hizmet veren birçok kişi hızlı okuma dersleri alarak kendini geliştirmeyi başarsa da verilen eğitimin yetersizliği her alanda kendini gösteriyor.
  • Öğrenciler için okuma hızı genellikle çeşitli sınavlar kendini gösterdiği zaman önem kazanıyor. Üniversite giriş sınavında her dakikanın ciddi önemi olduğunu düşünürsek soruları anlayarak ve daha hızlı okuyarak kazanılan sürenin önemini kavrayabilirsiniz.

Ülkemizde okuma hızı ortalaması 160 ile 220 arasında olmasına rağmen, insan beyninin okuma hızı kapasitesinin dakikada 500 ile 1300 olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle hızlı okuma eğitimine çocuk yaşlarda başlayan kişiler dakikada 500 ile 800 kelime arasında anlayarak okuma yapabiliyor. Yani Türkiye ortalamasının yaklaşık 4 katı. Siz de hızlı okuma dersleri ile okuma hızınızı arttırarak çeşitli şartlarda avantajlar elde edebilirsiniz.

Hızlı okuma dersleri sonrasında kazanılacak özellikler nelerdir?

1- Hızlı okuma eğitimi almamış çoğu kişi kelimeleri tek tek ya da ikişerli gruplar halinde okumaktadır. Hızlı okuma dersleri ile bunu üçerli ya da dörderli gruplara çıkarabilirsiniz.
2- Hızlı okuma eğitimi alarak paragrafları ve satırları duraksama olmadan ya da tekrar başa dönmeye ihtiyaç duymadan okuyabilirsiniz.
3- Hızlı okuma dersleri sayesinde normalde 40-45 saniyede okuduğunuz sınav sorularını 30-35 saniye seviyesine indirerek sınavda ortalama 45 dakika avantaj kazanabilirsiniz.
4- Hızlı okuma dersi alan kişiler ortalama sayfa sayısına sahip bir kitabi yaklaşık 9 ile 12 saat arası bir sürede okurken, ders alan kişiler 3 ile 4 saat arasında bir kitap bitirebilir.
5- Yavaş okuyan kişiler yazının sonuna geldiği zaman genellikle konsantrasyon eksikliği yüzünden yazının başında okuduğu çoğu şeyi unuturken hızlı okuyan kişiler konu bütünlüğünü elden bırakmaz.

1. Hafta | Hızlı Okumaya Giriş

Hızlı okuma eğitiminin faydalarını, bunun bize şimdi ve gelecekte kazandıracaklarını gördük. Hızlı okuma derslerine giriş yaparken, öncelikle hızlı okumaya engel olan alışkanlıkları görelim ve bunlara karşı önlem alalım. Hızlı okumayı engelleyen alışkanlıklar nelerdir?

1- Okuduğunu anlamak için sürekli yazının başına dönmek

Okuma sırasında en çok yapılan hata, cümlenin ne anlama geldiğini daha iyi kavramak için sürekli başa dönmektir. Herhangi bir sınavda 40 Türkçe sorusunun 20 tanesinin uzun paragraflar içerdiğini göz önünde bulundurursak her soru için birkaç kez başa dönerek tekrar okumak size bir hayli zaman kaybettirecektir.

2- Okunan yazıda cümlelere değil kelimelere odaklanmak

Çoğu insanın okuma sırasında yaptığı hata, yazıyı kelime kelime okumak ve sistematik şekilde gruplandırma yapmamak. 6 sözcükten oluşan bir cümleyi gruplandırma yaparak 2 ya da 3 parça halinde okumak yerine 6 parçada okumak size hem zaman kaybettirecek hem de anlama zorluğu ortaya çıkaracaktır. Kelimeleri tek tek okuyan çoğu insan zaten ilk maddede de bahsettiğimiz gibi çoğu cümleyi baştan bir kez daha okuma ihtiyacı hisseder. Gruplandırma yaparken bunu düşünerek değil refleks olarak yapmalı yani hangi grubu birlikte okusam diye düşünmemelisiniz. Aksi takdirde okuduğunuzdan yine bir şey anlamayacak ve başa döneceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı